EuroZoid
Discover The Most Popular Places In Europe

DİDİM / ALTINKUM, Yenihisar | Tourist Information


Altinkum
Yenihisar, Turkey 09270


Didim, Aydın'ın turistik bir ilçesidir. Doğuda Muğla il sınırı ve Güllük Körfezi ve Akbük Koyu, batıda ve güneyde Ege Denizi, kuzeyde Bafa Gölü ve Menderes Nehri ile sınırlanmış bir yarımada şeklindedir. Yüzölçümü 402 km'dir. 2000 Yılı Nüfus Sayımı sonuçlarına göre 37.395 kişi yaşayan ilçede 3 bağlı belediye ve 5 köy bulunmaktadır. Didim ilçesinin ilk yerleşim izleri Neolitik Devre (M.Ö. 8000) uzanır. M.Ö. 16. yüzyılda Miken, Giritliler ve daha sonra da Aka kolonilerinin varlığı görülür. Persler, Romalılar ve Bizanslılardan sonra 1071 Malazgirt Savaşı'ndan sonra Anadolu’nun kapılarının Türklere açılmasından sonra ilk olarak Karia olarak anılan bu bölge Türklerin eline geçmiştir. 1. Haçlı Seferlerinin ardından yeniden Bizans'ın eline geçti.1261 yılından sonra Karia’da Menteşe Beyliği'nin kurulmasıyla Didim ve çevresi bu beyliğin içine alınmıştır. Osmanlı İmparatorluğu zamanında varlığını "yeronda - yoran" ismi ile sürdürmüstür. 1955 depreminden sonra önceleri halk arasinda "HiSAR" olarak da adlandırılan YORAN devlet tarafından yaptırılan afet evlerine taşındıktan sonra "YENiHiSAR" adını almıştır. Sonrasında isim benzerliğine meyil vermemek için dünya üzerinde sadece bir yerde blunan ve kök olarak "DIDYMAION"'dan gelen "DIDIM" olarak yenilemiştir. 9 Mayıs 1990 tarihine kadar Didim ve çevresi Söke ilçesinin bir parçası iken bu tarihte yayınlanan bir kanunla Yenihisar kasabası merkez olmak üzere Akbük, Ak-Yeniköy beldeleri ile Balat, Batıköy, Denizköy ve Yalıköy köyleri ve Milas ilçesinden alınan Akköy ile ilçe olmuştur. 1999 yılında Yenihisar ilçesinin ismi Didim olarak değiştirilmiştir. İlçe ekonomisi tarıma ve turizme dayalıdır. Tarla ürünlerinden buğday ve pamuk birinci sırayı almaktadır. Hayvancılık tüketim ihtiyacını karşılayacak kadar olup, özellikle küçükbaş hayvan yetiştiriciliği önde gelmektedir. Yaz aylarında önemli sayıda turistin ziyaret ettiği ilçede, ekonomi olumlu yönde etkilenmektedir. Didim, home of the antique city of Didyma with its ruined Temple of Apollo, is a small town, popular seaside holiday resort and district of Aydın Province on the Aegean coast of western Turkey, 123 km (76 mi) from the city of Aydın. Didim is located on the north shore of the gulf of Güllük opposite the Bodrum peninsula villages such as Torba, Türkbükü and Yalıkavak. The district consists of Didim itself, a coastal town of 26,000 people and a number of small towns including Altınkum (which means golden sand), Gümüşkum (silver sand) and Sarıkum (yellow sand). Tourism is the main source of income for the area, especially in summer, but agriculture is also an important contributor, the main crops are wheat and cotton. Animals, especially sheep and goats, are raised mainly for local consumption.

Beach Near DİDİM / ALTINKUM

Bluepoint Beachclub Didim Marina
Distance: 1.2 mi Tourist Information
d-marin göcek, muğla
Yenihisar, 09270

02568136444

3.koy
Distance: 1.1 mi Tourist Information
3.koy
Yenihisar, 09270

Sahil Aşık Restaurant
Distance: 1.1 mi Tourist Information
3. Koy
Yenihisar,

Didim 2.koy Aytepe
Distance: 0.6 mi Tourist Information
Parlementerler Yolu
Yenihisar, 09270

Sahil Restaurant
Distance: 0.2 mi Tourist Information
Aydın , Didim Bozbük Sahil
Akbük, 09270

Didim Altinkum Sahilinde.
Distance: 0.1 mi Tourist Information
MIROU
Istanbul, 09270

0797712024

Altınkum
Distance: 0.7 mi Tourist Information
didim altınkum
Akbük, 09270

Altınkum is a resort town in western Turkey, 123 km from Aydın. It is on the Aegean Sea, nearby the ancient Temple of Apollo and the ruins of the Ionian city of Didyma (Didim).LocationAltinkum and Didim are located in Aydın Province between the city of İzmir and the resort Bodrum, about a 90-minute car ride either direction.The Greek holiday island Kos is an hour's boat ride away and Samos, Rhodes and Kusadasi are also in range. The region has developed from a string of small rural fishing villages into a tourist area. Altınkum and Didim were formerly two separate towns, but have grown together with a combined population of approximately 35,000 permanent residents, including about 5000 foreigners, mostly British with some Germans.Altinkum, or “golden sands”, is the beach and promenade area within the town of Didim. Visitors are predominantly Turkish or British but over recent years tourists from countries such as Hungary, Bulgaria and Romania have been visiting in increasing numbers, mostly families and the older generation. Set on a sandy bay, the resort is relaxed and informal. There are three beaches within easy reach, and all have been awarded the Blue Flag Award. With 55 km (34 miles) of coastline in the immediate area, there are many beaches to explore, including eleven that have been awarded a Blue Flag classification.The Main (or First) beach in front of the resort is a long wide stretch of sand with sunbathing and water sports. Sun beds and umbrellas are available for rent. Boat trips that tour the nearby coastline depart from the main harbour, serving lunch and afternoon tea on board. Along the length of the beach are cafes, bars and restaurants.

Seabird Hotel
Distance: 0.6 mi Tourist Information
Yali Sokak
Yenihisar, 09270

aydın-didim
Distance: 0.7 mi Tourist Information
didim-yenihisar
Aydın, 09270

05468448958

Didim / Altinkum
Distance: 0.9 mi Tourist Information
Didim
Yenihisar, 09270

Didim is one of the most popular holiday resorts in Turkey. Internationally renowned for its wonderful attractions, fascinating history, sparkling Aegean beaches...

Didim Marina Beach
Distance: 1.4 mi Tourist Information
altinkum
Yenihisar, 09270

05322859882

Landmark and Historical Place Near DİDİM / ALTINKUM

CAFE DEL MAR
Distance: 0.1 mi Tourist Information
yunuslu park
Aydın, Turkey 09270

02568133165

Dolunay Restaurant
Distance: 0.1 mi Tourist Information
yalı caddesi no:57 altınkum
Yenihisar, Turkey 09270

02568131558

Didim
Distance: 0.6 mi Tourist Information
altınkum
Aydın, Turkey 09270