EuroZoid
Discover The Most Popular Places In Europe

Kız Kulesi, Istanbul | Tourist Information


ÜSKÜDAR-HAREM SAHİL YOLU
Istanbul, Turkey 34660


Historical Place Near Kız Kulesi

Tunusbağı
Distance: 0.7 mi Tourist Information
Tunusbağı Caddesi No:46
Istanbul,

02165536217

Üsküdar Aziz Mahmut Hûdai Hazretleri
Distance: 0.4 mi Tourist Information
üsküdar
Istanbul, 34672

Aziz Mahmud Hüdayi Hz.
Distance: 0.4 mi Tourist Information
ÜSKÜDAR İSTANBUL
Üsküdar, 34672

05313828437

Dolmabahçe Palace
Distance: 1.2 mi Tourist Information
DOLMABAHÇE CADDESİ
Istanbul, 34357

Dolmabahçe Palace located in the Beşiktaş district of Istanbul, Turkey, on the European coastline of the Bosphorus strait, served as the main administrative center of the Ottoman Empire from 1856 to 1887 and 1909 to 1922 (with Yıldız Palace being used in the interim).LocationThe site of Dolmabahçe was originally a bay on the Bosphorus which was used for the anchorage of the Ottoman fleet. The area was reclaimed gradually during the 18th century to become an imperial garden, much appreciated by the Ottoman sultans; it is from this garden that the name Dolmabahçe (Filled-in Garden) comes from the Turkish dolma meaning "filled" and bahçe meaning "garden." Various small summer palaces and wooden pavilions were built here during the 18th and 19th centuries ultimately forming a palace complex named Beşiktaş Waterfront Palace. The area of 110,000 m² is confined by Bosphorus on the east side, while a steep precipice bounds it on the west side, such that after the building of the new 45,000 m² monoblock Dolmabahçe Palace a relatively limited space has remained for a garden complex which would normally surround such a palace.HistoryDolmabahçe Palace was ordered by the Empire's 31st Sultan, Abdülmecid I, and built between the years 1843 and 1856. Previously, the Sultan and his family had lived at the Topkapı Palace, but as the medieval Topkapı was lacking in contemporary style, luxury, and comfort, as compared to the palaces of the European monarchs, Abdülmecid decided to build a new modern palace near the site of the former Beşiktaş Palace, which was demolished. Hacı Said Ağa was responsible for the construction works, while the project was realized by architects Garabet Balyan, his son Nigoğayos Balyan and Evanis Kalfa (members of the Armenian Balyan family of Ottoman court architects).

Dolmabahçe Sarayı
Distance: 1.3 mi Tourist Information
Dolmabahçe Cad. Beşiktaş
Istanbul, 34357

0(212) 236 90 00

Landmark and Historical Place Near Kız Kulesi

Valide Atik Hamamı
Distance: 0.9 mi Tourist Information
Valide-i Atik Mah. Eski Toptaşı Cad. No : 98
Üsküdar, Turkey 34664

0216 334 91 58

Haseki Afife Nûr-Banû Valide Sultan Batı kaynaklarındaki bilgilere göre, 1525 yılında, o devirde Venedik Cumhuriyeti'nin toprağı olan Ege Denizi'ndeki Páros adasında, Nicolo Venier ile Violante Baffo'nun kızı olarak dünyaya gelmiştir. Osmanlı kaynaklarına göre ise Osmanlı'ya faizi getiren ilk kişi olan Yasef Nassi'nin kızıdır. Kanuni Sultan Süleyman'ın eşi Haseki Hürrem Sultan tarafından saraya alınarak eğitime yollanmış, daha sonraki yıllarda kendisine Haseki Hürrem Sultan tarafından Nurbanu yani "ışık saçan kraliçe" adı verilerek II. Selim ile evlendirilmiştir. İlk adı Afife ise "namuslu" anlamına gelmektedir. Henüz on yaşındayken Osmanlı korsanları tarafından kaçırılan Nurbanu Sultan zekasıyla Hürrem Sultan'ın ilgisini çekmiş ve onun tarafından Manisa sancağına eğitime yollanmıştır. Döndüğünde ise güzelliğiyle de beğeni toplamış ve Şehzade Selim ile evlendirilerek Hürrem Sultan'ın gelini olmuştur. Şehzade Selim'in Nurbanu'nun aşkıyla yazdığı şiirler Divan Edebiyatı'nın en güzel örnekleri arasında yer alır. Takip eden yıllarda tüm kardeşlerinin ölmesiyle Selim önce Kanuni'nin varisi ve sonra da Osmanlı Devleti'nin padişahı olmuş, Nurbanu da sarayın tek kadın hakimi durumuna gelmiştir. Selim'in 21 Aralık 1574 tarihinde ölümü üzerine, Nûr-Banû Sultan'ın oğlu Murat Osmanlı tahtına çıktı. Böylece Nûr-Banû Sultan da Valide-i Atik Sultan ünvanını aldı. "Atik" eski anlamına gelmektedir; ilk ve en büyük valideyi kasteder. Bazı tarihçilere göre cariyelikden gelerek "Valide Sultan" ünvanını alan ilk kişidir. Bundan dolayı "atik" ünvanını aldığı düşünülür. Valide Atik Külliyesi İstanbul’un boyutları açısından en büyük külliyeleri arasındadır. Cami, medrese, tekke, sıbyan mektebi, kervansaray, hamam, darülkurra, darüşşifadan oluşan yapılar grubunda günümüzde sadece cami ve 16. yüzyıl ayrıntılarını kaybetmiş hamam özgün işlevini sürdürmektedir. Külliyenin büyük bir bölümünün yakın bir tarihe kadar hapishane olarak kullanılması özgünlüğünü kaybetmesinin en önemli nedenlerinden biridir. Hapishane olarak kullanılan bölümler günümüzde Fatih Sultan Mehmet Üniversitesi’ne tahsis edilmiştir.Külliyenin en önemli yapısı olan cami, Sinan’ın külliyeyi tamamlamasından sonra genişletilmiştir. Bu genişletme çalışması sırasında yanlara doğru mekânlar eklenmiştir. Genişletme çalışması Sinan’ın yaşamının son yıllarına denk geldiği için araştırmacılar bu bölümün Sinan’ın yardımcıları tarafından yapıldığını düşünmektedir. Camiye yapılan bir başka ek ise II. Mahmut dönemine tarihlenir. Bu dönemde camiye bir hünkâr kasrı ve mahfili eklenmiştir.

Kızkulesi
Distance: 0.2 mi Tourist Information
İmrahor salacak mh.
Istanbul, Turkey 34668

(0216) 342 4747

İSTANBUL’UN İMZASI KIZ KULESİ İki kıtanın kucaklaştığı yerde bulunan küçük adacık,binlerce yıllık efsaneleriyle 2000 yılından itibaren siz değerli misafirlerimize hizmet vermektedir. KızKulesi,2012 yılında yapılan renovasyon çalışması ile hak ettiği çehresine kavuşmuştur.09.00-18.45 saatleri arasındaki gündüz servisinde; kafeterya, eşsiz manzaralı seyir terası ve 2012 yılında hizmete giren KızKulesi efsanelerinin sergilendiği ‘’efsaneler sergisiyle’’ misafirlerine unutulmaz anlar yaşatmaktadır.Türkiye’nin ilk “White Glove Service” standardıyla hizmet veren restuarant’ı olan KızKulesi,20.15 sonrasındaki Akşam Servisinde; dünya mutfağının eşsiz yemeklerini değerli misafirlerine sunmaktadır. Yıllar boyu sevgililerin,eşsiz İstanbul manzarasına karşı,birbirlerine söyledikleri "evet" cümlesi ile aşklarını ölümsüzleştirdiği bu eşsiz mekan,hep hayalini kurduğunuz unutulmaz düğünleriniz ve özel etkinliklerinize de ev sahipliği yapıyor. THE MAIDEN’S TOWER, SIGNATURE OF ISTANBUL The Maiden’s tower has located between asia&europe, this island has valuable service to our guest from 2000 to the present with legends histories. At 2012 the maiden's tower had made in renovation work with it deserves environments, gained its. 09.00-18.45 hours between the daytime service; cafeteria, a unique view of the observation terrace and 2012, entered service in the maiden's tower legends exhibit ‘legends exhibition’ guests experience unforgettable moments. The maiden Tower is started the first “ White Glove Service “for international cuisine in the unique dishes precious to our guests . Throughout the years, the lovers,the unique Istanbul against the views of each other,and say "yes" to the sentence of love, immortalized in this unique venue,always dreaming of for a memorable wedding parties and special events from the hosts. Genel Bilgiler Rezervasyon ve Bilgi için Düğün, Davet , Grup Talepleriniz için Tel : 0 216 342 47 47 Fax : 0 216 495 28 85

Mihrimah Sultan Mosque (Üsküdar)
Distance: 0.6 mi Tourist Information
Hakimiyeti Milliye Caddesi
Üsküdar, Turkey 34672

05335167851

The Mihrimah Sultan Mosque is an Ottoman mosque located in the historic center of the Üsküdar municipality in Istanbul, Turkey.The Mihrimah Sultan Mosque is one of Üsküdar's best-known landmarks and takes its nicknames from the ferry landing near which it stands. It is the first of two mosques built by Mihrimah Sultan, daughter of Sultan Suleiman the Magnificent and wife of Grand Vizier Rüstem Pasha. It was designed by Mimar Sinan and built between 1546 and 1548. It is a massive structure on a raised platform and already shows several hallmarks of Sinan's mature style: a spacious, high-vaulted basement, slender minarets, a single-domed baldacchino flanked by three semi-domes ending in three exedrae and a broad double portico.Mihr-î-Mah means Sun and Moon.

Dolmabahçe Sarayı - Palace
Distance: 1.3 mi Tourist Information
Vişnezade Mah. Dolmabahçe Cad. Dolmabahçe Sarayı
Besiktas, Turkey 34357

+90 212 236 9000